top of page
edukacja 2_edited_edited.jpg

12 kroków

CUD Życia_logo_całe.png

 Idę z Tobą,, byś odnalazł siebie.

ZMIEŃ W ROK, SWOJE ŻYCIE!

12 KROKÓW
PRZEMIANY Z BOGIEM 

PROGRAM TRANSFORMACJI WEWNĘTRZNEJ DLA CHRZEŚCIJAN

SKĄD WZIĄŁ SIĘ PROGRAM 12 KROKÓW

 

Program "12 KROKÓW PRZEMIANY Z BOGIEM oparty jest na:

  • założeniach programu  "12 kroków dla chrześcijan" (The Twelve steps A Spiritual Journey - Based on Biblical Techings),

  • krokach anonimowych alkoholików, stworzonych przez Billa W i dr Boba (Williama Griffith’a Willson’a i dr  Roberta Halbrook’a Smith’a)

  • doświadczeniach niemieckiego programu "Endlich Lieben – Das 12 Schrotte Programm" (Helg’i Seekamp)

  • materiałach ks. Prof. Romualda Jaworskiego, "Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia"

  • autorskiego podręcznika i ćwiczeń Magdaleny Wołkowicz

  • koncepcji Jana Pawła II dotyczącego integralności ciała, duszy i umysłu człowieka "Człowiek czyli ten, kto zna samego siebie"

  • logoterapii Viktora Frankla-  (psychoterapeuty, twórcy trzeciego nurtu wiedeńskiej psychologii), który twierdził, że "motywacyjnym mechanizmem zdrowego psychicznie człowieka jest wola i sens życia"

  • elementach psychologii pozytywnej i terapii TSR (skoncentrowanej na rozwiązaniu)

  • duchowości Świętego Ignacego Loyolli (tzw. duchowości ignacjańskiej)

12 kroków - jak wygląda spotkanie w grupie?

  1. Modlitwa - Każde spotkanie rozpoczynamy modlitwą. Codzienne troski i zmagania w procesie zmiany staramy się powierzać Bogu, jest to istotnym fundamentem dla całej pracy.

  2. Cel - Celem każdego spotkania jest wejście dany krok. Każdy uczestnik ma czas na wypowiedzenie się, jednak nie o wszystkim ze względów czasowych da się powiedzieć. Musisz zatem wybrać i przedstawiać to, co dla Ciebie szczególnie ważne w danym momencie. Osoba prowadząca może zadać Ci dodatkowe pytania, przedstawić sugestię, poprosić innych, jeśli się na to zgodzisz o komentarze czy dopowiedzenia. Zasadą pracy w grupie jest jednak nie dawanie rad, czy gotowych rozwiązań, ale raczej praca wewnętrzna, związana z refleksją dotyczącą tego - dlaczego potrzebuję rady? Dlaczego mam ochotę skomentować wypowiedź innego uczestnika? Jakie uczucia się we mnie budzą gdy słyszę wypowiedzi innych? Co się ze mną dzieje, jak mam poczucie, że za mało jest dla mnie czasu?

  3. Dzielenie się w grupie - Pracujemy w grupie w dwóch lub trzech rundach. Pierwsza runda rozmowy jest tematycznie otwartą rundą. Prowadzący może zadać różne pytania otwarte np. „Jakie doświadczenia ostatniego tygodnia są dla Ciebie teraz ważne?”. „Czy dostrzegasz rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a?”  Kolejne rundy, dotyczą zadań domowych i materiałów danego kroku.

  4. Zakończenie spotkania - To czas dzielenia się tym, co mnie dotknęło najbardziej na tym spotkaniu.

  5. Modlitwa -Spotkania kończymy modlitwą, która ma nas zachęcać do dalszej pracy w danym tygodniu.

 

12 kroków - jakie są reguły pracy w grupie?

  1. Mówimy tylko w swoim imieniu i za siebie np. „Ja tego nie mogę”

  2. Mamy prawo pozostawać przy swoich opiniach, wartościach, poglądach.

  3. Nie oceniamy i nie pouczamy innych, szanujemy swoja inność, nawet jeśli jest dla nas trudna.

  4. Uczymy się wolności, którą Bóg nam podarował, nawet jeśli ona sprawia, że chcemy tkwić w naszych zniewoleniach.

  5. Mamy wybór, aby ze spotkań wynieść tylko to czego potrzebujemy czy chcemy

  6. To, o czym rozmawiamy się w grupie, pozostaje jej tajemnicą, nie rozmawiamy o tym na zewnątrz. Nawet jeśli zaprzyjaźnię się z innym członkiem grupy, nie będę rozmawiać o tym co na grupie, mogę się dzielić jedynie swoimi refleksjami na własny temat.

  7. Budujemy atmosferę zaufania, a jest to możliwe jedynie w poszanowaniu intymności drugiego człowieka i zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa.

 

KTO PROWADZI

Magdalena Wołkowicz Life & Business Advisor - założycielka C.U.D.u Życia - psycholog kliniczny (dwuletnie studia podyplomowe), counsellor chrześcijański (Studium Counsellingu SPCh), terapeuta TSR I i II stopnia, doradca zawodowy (Studia podyplomowe na Uniwersytecie SWPS), coach (Studium na Uniwersytecie Warszawskim), trener umiejętności psychospołecznych (Szkoła Trenerów House of Skills), certyfikowany assessor metodologii Assessment / Development Center, członek zarządu sekcji counsellingu Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w latach (2014-2016), członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów TSR. Aktualnie na III semestrze sudiów podyplomowych "Kierownictwo Duchowe" na UKSW. Posługująca modlitwą Uwolnienia wg 5 kluczy Lozano, w Domu Miłosierdzia przy parafii Św Andrzeja Boboli w Warszawie, 35 lat we wspólnocie neokatechumenalnej w parafii Św. Annie w Warszawie. Prywatnie żona jednego męża od 33 lat, mama dwóch dorosłych córek.

ZESPÓŁ WSPIERAJĄCY

Małgorzata Łęcka - certyfikowana psychotraumatolog, psychoterapeuta, akredytowany coach ACC ICF, mentor, pedagog i konsultant kryzysowy. Prowadząca Chrześcijański Punkt Poradnictwa Ichtys oraz Centrum Rozwoju Osobistego w Gdańsku. Pracująca z klientami indywidualnymi metodami Dialogu Motywujacego

 

SUPERWIZOR

Paweł Surma - psychoterapeuta, superwizor, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Pracuje w Ośrodku Pomocy Psychologicznej "Bednarska" oraz jego filii na Wierzbnie w Warszawie. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy warsztatowej i trenerskiej z grupami. Zaangażowany w  życie Kościoła Katolickiego. Mąż, tata trójki dzieci.

AUTORYTET MERYTORYCZNY 

Śp. Ks. prof. dr hab. Romuald Jaworski (1950 - 2025) - psycholog, psychoterapeuta, superwizor, kierujący Katedrą Psychologii Religii UKSW w Warszawie. Współinicjator powstania i wieloletni Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Autor licznych publikacji z psychologii i duchowości. Wprowadził do Polski warsztaty "Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia" - warsztaty dla chrześcijan, tłumacząc niemiecki podręcznik 'Endlich Lieben – Das 12 Schrotte Programm' (Helga Seekamp).

Wspierał merytorycznie nasze działania w latach 2020 - 2024

MW 2022.jpg
Małgosia Łęcka_edited.png
Paweł Surma.jpg
Ks Romuald Jaworski_edited.jpg
więcej

© 2023 by Jake Johnson. Proudly created with Wix.com

bottom of page